Hjem > Nyheder > Danske Maritime ser positivt på reformen af ungdomsuddannelser og ser mulighed for maritime fagretninger
19. februar 2025

Danske Maritime ser positivt på reformen af ungdomsuddannelser og ser mulighed for maritime fagretninger

Regeringen og aftalepartiernes reform af ungdomsuddannelserne lægger op til betragtelige ændringer af ungdomsuddannelserne, som vi kender dem i dag. Her følger nogle nedslag i reformen, der er relevante for den maritime industri.

Der oprettes en ny praksisorienteret gymnasial uddannelse, EPX, der er designet til at skabe en stærkere bro mellem gymnasiale og erhvervsrettede uddannelser, hvilket kan gavne den maritime industri. Uddannelsen kombinerer det praksisnære med det teoretiske og giver de unge mulighed for at prøve kræfter med begge dele. En central del af EPX’en er samarbejdet med erhvervslivet – et område, hvor den danske maritime industri står klar til at bidrage aktivt. Muligheden for at inddrage virksomheder, faciliteter og faglig ekspertise er vigtig for at sikre, at de studerende får relevant, virkelighedsnær undervisning, der senere kan komme erhvervet til gavn.

Reformen rejser dog også spørgsmål om fremtiden for HF-Søfart, nu hvor HF som selvstændig ungdomsuddannelse udfases. Da det i aftalen ikke fremgår, hvad der skal ske med de maritime uddannelser, kan vi fra Danske Maritimes side kun anbefale, at der arbejdes for at etablere en maritim faglinje på EPX, så unge fortsat har mulighed for at vælge en maritim vej tidligt i deres uddannelsesforløb.

Endelig er der nedsat en ekspertgruppe, som nu skal se på, hvad der skal ske på STX, HTX og HHX – herunder om HTX skal integreres i STX. Det er afgørende at bevare en stærk teknisk ungdomsuddannelse, da htx spiller en central rolle i rekrutteringen til STEM- og ingeniøruddannelserne. Danske Maritime vil derfor følge ekspertgruppens kommende arbejde tæt og opfordrer til, at der også tænkes i maritimt orienterede fagretninger.

Du kan læse hele aftalen her: Aftale om ny gymnasieuddannelse på plads | Børne– og Undervisningsministeriet

Læs mere om