Hjem > Nyheder > Girls’ Day in Science – en vej til flere dygtige kvinder i industrien
6. oktober 2021

Girls’ Day in Science – en vej til flere dygtige kvinder i industrien

I dag afvikles den landsdækkende kampagnedag Girls’ Day in Science, hvor piger fra 4.-10. klasse i folkeskolen og fra gymnasiet bliver introduceret til naturvidenskab, teknologi, IT eller håndværk på en ny måde. Bag arrangementet står Naturvidenskabernes Hus i samarbejde med blandt andet Danske Maritime, flere uddannelsesinstitutioner, en række andre organisationer og en lang række virksomheder.

For den maritime industri er det vigtigt at få flere piger til at vælge den naturvidenskabelige vej, fordi manglen på medarbejdere med tekniske kompetencer stiger. Derfor har endnu flere maritime virksomheder i år valgt at bruge tid og kræfter på at byde de kvindelige elever indenfor, og hos MAN Energy Solutions, Emerson Automation Solutions, Cobham SATCOM, Alfa Laval og FORCE Technology får eleverne således mulighed for at møde inspirerende kvindelige rollemodeller, være aktive i workshops med realistiske opgaver og i det hele taget få inspiration til et måske andet uddannelsesvalg, end de havde tænkt sig.

Erfaringen viser, at mødet med rollemodeller, fag og virksomheder har stor betydning for pigernes interesse. Til Girls’ Days in Science møder de kvindelige medarbejdere med en teknisk uddannelse, som de kan stille spørgsmål til og dermed blive klogere på, hvad en uddannelse af den type kan føre til af spændende arbejdsopgaver. De får derigennem også et indblik i hverdagen på arbejdspladsen, når de skal arbejde med praktiske og virksomhedsrelaterede opgaver.

Og der er god grund til at sætte fokus på pigerne, for på STEM-fagene er der stadig kun en tredjedel piger, og på it-fagene er det under 10 procent. Derfor er der brug for at gøre en ekstra indsats for at fange pigernes nysgerrighed og interesse, hvilket Naturvidenskabernes Hus har taget fat på med Girls’ Day in Science i hele landet.

Et af budskaberne fra den maritime industri er, at de unge piger og kvinder med en naturvidenskabelig uddannelse kan få et job, som gør en reel forskel, fordi de kan være med til at løse nogle af verdens store klimaudfordringer, fortæller Cecillie Lykkegaard, vicedirektør hos Danske Maritime:

”Når man kan se sammenhængen mellem tekniske kompetencer og den grønne omstilling, som mange unge er meget optaget af, så flytter det noget. Møder man en rollemodel, som brænder for sit arbejde, så holder det op med at være teoretisk og bevæger sig over i at være konkret og forståeligt. Vi ved fra tidligere år, at pigerne er blevet meget inspirerede, og at det giver nogle af dem mod på at vælge en naturvidenskabelig uddannelse. Så det er rigtig positivt, at der i år er flere maritime virksomheder med, og at vi også på tværs af brancher får åbnet dørene og synliggjort alle de spændende muligheder, der venter for enden af en naturvidenskabelig uddannelse,” siger Cecilie Lykkegaard.

I 2019 var mere end 3.200 piger ude på virksomheder og uddannelsesinstitutioner i hele landet. Her viste en evaluering at:

  • 92 procent var enige eller helt enige i, at undervisningen er mere spændende, når man ser, hvad fagene kan bruges til i virkeligheden.
  • 75 procent var enige eller helt enige i, at de blev inspireret af de medarbejdere, de mødte på dagen.
  • 83 procent var enige eller helt enige, at de har fået ny viden om jobmuligheder.
  • 46 procent var enige eller helt enige i, at de har fået mere lyst til et job med teknologi og naturvidenskab i fremtiden.

Virksomheder, som har lyst til at være med næste år, kan kontakte Naturvidenskabernes Hus på msl@nvhus.dk og læse mere om dagen her: https://lnkd.in/emygVB5

Læs mere om