Uddannelsesreform med potentiale for den maritime industri
I dag har regeringen fremlagt sit udspil til en reform af ungdomsuddannelserne og de professions- og erhvervsrettede videregående uddannelser. Der er lagt op til store ændringer, hvor regeringen efter eget udsagn vil investere i kvaliteten på uddannelserne, skabe nye fleksible uddannelsesmuligheder og bedre rammer for efter- og videreuddannelse gennem et helt arbejdsliv.
Samtidig skal der være flere forskellige veje til en professions- og erhvervsrettet videregående uddannelse, og regeringen vil også give mulighed for at tage en uddannelse på deltid med sideløbende beskæftigelse. De nye fleksible og gratis efteruddannelsestilbud skal gøre det muligt – også senere i livet – at dygtiggøre sig inden for sit fag.
Nye uddannelser for de unge skal vække større interesse for faguddannelser:
Udspillet introducerer en ny gymnasial uddannelse, EPX, der skal være mere fleksibel og med et lavere adgangskrav, mens adgangskravet til den traditionelle gymnasiale uddannelse STX hæves fra 5 til 6. Ændringerne i ungdomsuddannelserne skal få flere unge til at vælge en faguddannelse, samtidig med, at de unges vej til arbejdsmarkedet skal forkortes.
Danske Maritime bakker op om forsøget på at gøre det mere attraktivt for unge at søge mod faguddannelserne. Den maritime industri har store udfordringer med at skaffe tilstrækkeligt med kvalificeret arbejdskraft, så alle tiltag, der øger optaget på erhvervsfaglige uddannelser hilses velkomment. Her spiller den nye EPX en væsentlig rolle i dagens udspil, da forventningen er, at op mod 40 pct. af en ungdomsårgang skal vælge denne nye vej.
Videre- og efteruddannelse er vigtigt i den maritime industri
I takt med at den maritime industri bliver stadigt mere højteknologisk og digital, kommer flere af vores cirka 40.000 ansatte også til at have glæde af mere videre- og efteruddannelse. Danske Maritime sætter derfor pris på regeringens fokus på uddannelse livet igennem, som allerede i dag efterspørges af virksomheder i vidt omfang. Det er vigtigt at sikre, at kommende tilbud gøres fleksible og attraktive for såvel medarbejdere som arbejdsgivere, så uddannelsestilbuddene matcher de reelle behov i erhvervslivet.
Ja tak til flere kollegaer fra udlandet
Samtidig vil regeringen ændre lovgivningen, så uddannelsesinstitutionerne kan oprette 400 nye studiepladser på engelsksprogede erhvervsakademi- og professionsbacheloruddannelser fra 2027. De nye pladser skal oprettes inden for STEM-området og uden for de største byer. Den maritime industri i Danmark er arbejdsplads for mennesker fra hele verden, og Danske Maritime hilser det nye initiativ velkommen. Mange maritime virksomheder har gode erfaringer med internationale studerende, som efter endt uddannelse ønsker at blive i Danmark og med mangel på arbejdskraft er flere kollegaer fra udlandet en både relevant og vigtig mulighed.
Sammenfattende mener Danske Maritimes adm. direktør Jenny Braat, at dagens udspil har potentiale også for den maritime industri:
”Vi er glade for, at der nu tages skridt på vejen mod, at vi får flere unge ud på faguddannelserne, og at der skabes nogle fælles, inspirerende studiemiljøer på tværs af uddannelser. Men omvendt skal vi også være sikre på, at den nye EPX-uddannelse har en høj kvalitet, så den bliver et reelt, attraktivt alternativ for de unge, ligesom vi skal sikre, at det ikke gøres sværere at komme på erhvervsuddannelse direkte efter folkeskolen. Her vil man vurdere eleverne på en ny måde, men politisk skal man være obs på det meget store behov, vi har for elever på disse uddannelser,” siger Jenny Braat.
De nye EPX-uddannelser ventes indfaset i 2030 og skal udbydes i 87 danske byer. Udspillet lægger samtidig bl.a. op til, at den kommunale 10. klasse afskaffes sammen med HF-uddannelsen.
Overblik over udspillets initiativer:
Reform af de professionsrettede uddannelser
Undervisning af højere kvalitet med professionsfagligheden i fokus:
- Flere timer til undervisning, vejledning og feedback.
- Undervisning på mindre hold.
- Mere simulations- og værkstedsundervisning.
- Styrket praktik.
- Mere frihed til tilrettelæggelse af uddannelserne.
Fleksible uddannelsesmuligheder for flere:
- Nye deltidsuddannelser.
- Nye og bedre merituddannelser inden for velfærdsfagene.
- Fagligt udfordrende forløb for studerende med stærke studieforudsætninger.
- Særlig indsats for studerende med svagere studieforudsætninger.
- Bedre brobygning fra ungdomsuddannelserne.
Nye muligheder for efter- og videreuddannelse:
- Mulighed for fri efteruddannelse gennem hele arbejdslivet.
- Nye professionsmasteruddannelser inden for velfærdsfagene.
Reform af de erhvervsrettede uddannelser
Undervisning af højere kvalitet med tæt kobling til arbejdsmarkedet:
- Flere timer til undervisning, vejledning og feedback.
- Undervisning på mindre hold.
- Mere simulations- og værkstedsundervisning.
- Styrket praktik.
Fleksible uddannelsesmuligheder for flere:
- Nye treårige erhvervsrettede professionsbacheloruddannelser.
- Nye deltidsuddannelser.
- Særlig indsats for studerende med svagere studieforudsætninger.
- Nye tekniske introforløb (praktikum).
- Bedre brobygning fra ungdomsuddannelserne.
Nye muligheder for at tage praksisrettet efter- og videreuddannelse:
- Mulighed for fri efteruddannelse gennem hele arbejdslivet.
- Nye etårige videreuddannelsesmuligheder til professionsbachelorniveau.
Flere internationale studerende
- Nye engelsksprogede studiepladser på erhvervsakademi- og professionsbacheloruddannelser uden for de største byer.
- Studiepladserne oprettes inden for STEM-området på uddannelser, der er særligt efterspurgt af erhvervslivet.
Reformprogrammet Forberedt på fremtiden kan læses her: https://ufm.dk/aktuelt/pressemeddelelser/2024/ny-reform-skal-fa-flere-til-at-vaelge-en-professions-eller-erhvervsrettet-videregaende-uddannelse
